تبلیغات
Architecturalschool مدرسه معماری - معماری زنبور عسل ( کندو ) قسمت دوم

معماری زنبور عسل ( کندو ) قسمت دوم

تاریخ:پنجشنبه 23 دی 1389-03:44 ب.ظ | نویسنده :مهندس مرجان پهلوانی

هندسه

 از این خانه ها عبارت از یک شش ضلعی  است که شش زاویه دارد . این شش ضلعی روی یک هرم قرار گرفته است

وضع ساختمان این خانه ها از لحاظ هندسی طوری است که وقتی عسل در آن  پر شد هر گز نمی ریزد مگر اینکه نا گهان یکی از ردیف ها که هر یک درای خانه های مختلف است خراب شود .

 به گفته دکتر " رید " مهندس انگلیسی و از مشاهیر علم هندسه ،  اگر ما  بخواهیم از فضایی استفاده  کنیم به طوری که هیچ نقطه خالی بدون فایده بین بنا های آن  باقی نماند  باید آن فضا را به سه طریق  تقسیم کنیم : 

1-       در ان  مثلث هایی به وجود آوریم  که هر سه ضلع آن مساوی بشد .

2-       مربع هایی بسازیم که هر چهار ضلع ان متساوی باشند .

3-       شش ضلعی هایی به وجود آوریم که هر شش ظلع آن متساوی باشند .

ولی مزیت شش ضلعی متساوی الاضلاع بر سایر اشکال بیشتر  است و زنبور ها هم همین شکل را برای سا ختمان خود  انتخاب کرده اند .

این نظم که زنبور ها در ساختن خانه از آن  پیروی می کنند چند فایده بزرگ دارد :

1-      به وسیله این گونه مهندسی ، زنبور ها حد اعلای صرفه جویی را در موم  می نمایند .

2-      با این مهندسی در تمام  فضا ی یک ردیف ، خانه ساخته می شود بدون آن که یک میلی متر فضای خالی و بدون مصرف در آن  بماند .

3-      از لحاظ استحکام ساختمان ، زنبور ها بهترین را اجرا می کنند به طوری که می توان گفت که اگر روزی  ما انسان بتوانیم این طور سا ختمان  بسازیم که قاعده هر یک خانه یک هرم و خود خانه شش ضلعی باشد هر گز خانه های ما ویران نخواهد شد ؛ برای این که هر خانه نگاهدارنده خانه دیگر  است و خود نیز از طرف خانه های دیگر نگاه داشته می شود .

الهام از معماری زنبور در معماری انسان

-          نوع 2 و 3 خانه هایزنبور عسل از لحاظ هندسی به قدری منظم و مرتب است که وقتی می خواستند در فرانسه مقیاس ثابتی برای طول پیدا کنند ، " رئومور " دانشمند علوم طبیعی پیشنهاد کرد که ضلع خانه های زنبور عسل را مقیاس طول قرار دهند زیرا با مرور زمان هر گز تغییر نمی کند .

-          به عقیده دکتر رید این طرز ساختمان که خانه  های شش ضلعی  را روی هرم قرار  بدهند بهترین طرز ساختمان برای صرفه جویی در کار و خشت و آجر و سیمان و.... است.

-          اصولا طبق گزارشی که " ماک  لورن "  یکی  دیگر ا ز دانشمندان نگلیسی ب آکادامی علوم تقدیم کرد ، زاویه ای که بر مبنای خانه های ش ضلعی شکل زنبور عسل به وجود آمده بهترین زاویه ای است که می توان از لحاظ استحکام عمارت و صرفه جویی در خشت و گل و سیمان و.. بوجود آورد .

-          دانشمندان به تازگی کشف کرده اند مایعی که از مغز زنبوران تازه متولد شده ( تا 10 روز )  ترشح می شود و ملکه ازآن تغذیه می نماید ، می توان جایگزین شیمی درمانی گرد و امروزه در اروپا این عمل صورت می گیرد .

-          شربت عسل که از اختلاط آب ولرم و عسل درست میشود ، برای درمان  بی خوابی و استرس  تجویز می گردد.

داغ کن - کلوب دات کام
Admin Logo
themebox Logo