تبلیغات
Architecturalschool مدرسه معماری - مطالب فروردین 1389

دیوار مشابه دیوار چین در ایران

تاریخ:سه شنبه 31 فروردین 1389-10:01 ب.ظ | نویسنده :مهندس مرجان پهلوانی
دیوار بزرگ گرگان( دیوار انوشیروان - قزن آلات یا مار سرخ ) سومین دیوار جهان   بعد از دیوار چین


اهمیت تاریخی این بنا

این دیوار از دیوار هادریان که توسط امپراطور هاردیان در مرز انگلستان و اسکاتلند احداث شد طولانی تر و از بسیاری از  بخش های دیوار چین  بیش از هزار سال کهن تر است و تصور می شود که این دیوار  سومین  دیوار بزرگ تاریخی ( بعد از دیوار چین و دیوار سمیز آلمان )  جهان و بزرگترین دیوار آجری دنیا باشد.  این دیوار همچنین طولانی ترین اثر تاریخی ایران است که طی 90  سال ساخته شده است.

 برسی های باستان شناسی  نشان می دهد که مهندسین ایرانی و امپراطور ساسانی به خوبی با مهندسی امپراطوری روم رقابت داشته و یا حتی از آن  پیشی گرفته اند بررسی های اخیر این دیوار ، بینشی اروپایی مدار نسبت به تاریخ جهان را به چالش می گیرد .
دیوار انوشیروان   طولانی ترین اثر معماری ایران باستان که بعد از دیوار چین به طول شش هزار کیلومتر و سمیز آلمان به طول 548 کیلومتر بزرگترین دیوار جهان است  که در شمال ایران ، در دشت  گرگان و ترکمن صحرا قرار دارد.

از انجایی که در برخی از نوشته ها  طول دیوار را تا مرو  خوانده اند .باستان شناسان طول آن را 200 کیلومتر تخمین می زنند. این دیوار در مناطق کوهستانی 2 متر و در  در دشت ها 10 متر عرض داشته است  و آجر  بزرگ آن به ابعاد 41 در 41 و در قطر 10  سانتی متر ساخته شده است . پروژه اکتشاف این بنا تمام نشده است. به گفته دکتر سیور ،  تصویر برداری ماهوارهای و اطلاعات مردم محلی ، باستان شناسان را قادر کرده که سازه های قابل توجه دیگری را نیز در مسیر این دیوار شناسایی کنند. اکتشافاتی که تصور روشنتری از این ابر قدرت باستانی  ترسیم خواهد کرد.
 از انجا که تعداد قلعه های موجود در دیوار بزرگ گرگان زیاد است نمی توان همه آنها را مورد کاوش های باستان شناسی  قرار داد ، به همین علت  با استفاده از روش بررسی ژئو فیزیک به روش مغناطیس سنجی و الکتریکی می توان  آثار  را بدون حفاری مشاهده و بررسی کرد.

 استحکامات دفاعی در ایران  به علت و ضعیت جغرافیایی ایران که   بین دو جلگه آباد بین النهرین و پنجاب سند در کشور هند قرار داشت  همواره مورد هجوم اقوام و طوایف مختلف که بخاطر دسترسی به غرب و شرق به نا چار بایستی از ایران عبور می کردند ساخته شد.چرا که تهاجم به ایران از طرف شرق و شمال شرقی بیشتر صورت می گرفت .ما شاهد استحکامات فراوان در این مناطق هستیم .


به یاد آوریم که قبایل ماساژت که در منطقه شرق ایران هخامنشی می زیستند کوروش کبیر را به قتل رساندند.


 از شرق یورش مغول و تیمور غوریان  ازبک ها و ترکمن ها و از غرب  اسکندر و عرب ها و حملات مکرر رومیان و عثمانی ها دائما امنیت سیاسی  و اقتصادی ایران را تهدید می کرد.


 چرا این دیوار را به نام دیوار انوشیروان می خوانند؟

بیشتر تاریخ نگاران انوشیروان را سازنده این بنا می دانند.  ولی گرد یری در زین الخبار آغاز بنای آن را به یزد گرد اول و اتمام آن را به انوشیروان نسبت می دهد.
مارگوارن  نیز در شهر ستان هی ایران به ساخت این دیوار توسط یزد گرد و بنای شهر نرسی اشکانی و کمش تیه  توسط اری های اشاره دارد.

 بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که  دیوار تاریخی گرگان همزمان با دیوار چین ساخته  شده و هر دوی این بنا ها برای مقابله  با گروهی از مهاجمان به نام  هیتال ها که از شمال حمله ور می شدند ساخته شده است.
اتفاق  نظر همگان بر این است که  این دیوار  برای جلوگیری از تاخت و تاز قبایل صحرا نورد بنا شده بود ابن خردادبه در مسالک و الممالک از تصرف این دیوار به دست چول پادشاه ترکان می نویسد و ثعالبی نیز در غرور ملوک فرس و سیر هم نام دیوار را دربند صول یا دروازه صول می نویسد.زمان احداث این  دیوار

قدمت این دیوار که از آجر های گلی سرخ رنگ ساخته شده به دوره ساسانی باز می گردد. یک تیم مرکب از باستان شناسان ایرانی و انگلیسی قدمت آن را به سده 5 و یا 6 قبل از میلاد تعیین کرده اند.
استحکامات  ایرانیان در مقابل هجوم  دشمن

نمونه های این استحکامات  قلعه ها / برج ها/ باروها/ ارگ / خندق / دروازه ها و این دیوار منحصر بفرد می باشد.

برای جلوگیری از تهاجم عمومی در دره  یا تنگه ها دیوار های عرضی می کشیدند تا از هجوم  دشمن جلو گیری کنند و نمونه /ان در ایران  دیوار گرگان در مناطق غرب دریایی خزر یافت می باشد.

داغ کن - کلوب دات کام


  • تعداد صفحات :19
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
  • 5  
  • 6  
  • 7  
  • ...  


Admin Logo
themebox Logo